Syrop klonowy to tradycyjny kanadyjski produkt, nie bez przyczyny nazywany Kanadyjskim Płynnym Złotem.

 

Syrop klonowy jest wartościowym zamiennikiem cukru, którego z pewnością nie można nazwać pustymi kaloriami. Należy jednak stosować go w umiarkowanych ilościach, ponieważ zawiera sporo sacharozy. Syrop klonowy jest płynny i gęsty. Ma złocisty kolor, przypominający miód. W sklepach można spotkać syropy jaśniejsze i ciemniejsze. Im ciemniejsza barwa, tym mocniej zaszedł proces karmelizacji cukru w trakcie odparowywania syropu. Za cenniejsze uznaje się syropy jasne. Mają one delikatny smak – słodzą bez zmieniania smaku potrawy.

Najpopularniejszym zastosowaniem syropu klonowego jest polewanie nim naleśników, bądź tradycyjnych w Kanadzie i USA pancakes, przypominających nasze racuchy. Jest również smaczną polewą do gofrów i tostów francuskich. Syrop bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, dlatego można nim słodzić ciepłe napoje, drinki i koktajle. Ciemniejsze syropy sprawdzą się jako marynata do mięs, a wszystkie jego rodzaje można zastosować do wypieków.

Właściwości zdrowotne syropu klonowego

  • pomaga zapobiegać chorobą nowotworowym
  • pomocny w leczeniu i zapobieganiu cukrzycy typu II
  • dobry dla serca
  • syrop klonowy jako probiotyk

Syrop klonowy ma bardzo ciekawy i ceniony smak. Można go zastosować na wiele sposobów w kuchni i z pewnością jest dobrym zamiennikiem cukru. Potencjał prozdrowotny syropu klonowego i obecne w nim przeciwutleniacze to bardzo cenne walory, jednak ich obecność nie oznacza, że można jeść nieograniczone ilości syropu, choćby w celu dostarczenia antyoksydantów do organizmu. Jednak jeśli chcesz użyć czegoś do posłodzenia, syrop klonowy będzie dużo lepszym wyborem niż cukier.