Nie ma niczego gorszego dla Twojego zdrowia i sylwetki, jak omijanie posiłków.

 

Zaplanuj wcześniej co zjesz i sięgaj po 4-5 posiłków dziennie, co 3-4 godziny: śniadanie, obiad, lekką kolację i dwie przekąski. Zamęczanie żołądka głodówką, a potem zapełnianie go nagle wszystkim, co masz pod ręką, nie tylko zniweczy twoje marzenia o pięknej sylwetce, ale też wpłynie negatywnie na zdrowie i dobre samopoczucie. Co zatem dzieje się w Twoim organizmie, kiedy omijasz posiłki?

1. Drastycznie spada poziom cukru

W momencie, kiedy pomijasz nawet JEDEN posiłek, poziom cukru w Twoim organizmie spada. Mało tego! Jeśli się “zapomniałaś” i nie zjadłaś śniadania, poziom cukru będzie zbyt niski już przez cały dzień! Jaki tego skutek? Będziesz zmęczona, smutna i zestresowana, ponieważ automatycznie podniesie się poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Pamiętaj, że aby mieć dobre samopoczucie, a przede wszystkim energię, poziom cukru w organizmie powinien być na stałym poziomie!

2. Mózg przestaje prawidłowo pracować

Kiedy omijasz posiłek i nie dostarczasz swojemu organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, Twój mózg staje się zamglony. Jak się wtedy czujesz? Jesteś poirytowana, cierpisz na zmienne nastroje, masz problemy z koncentracją, spada Twoja efektywność, zamiast o pracy – Twoje myśli krążą w okół jedzenia. Mylisz się, jeśli sądzisz, że pomoże tu zjedzenie kolejnego posiłku. Otóż organizm nastawiony na oszczędzanie energii sprawi, że nadal będziesz miała zły humor. Dodatkowo nie będzie Ci się także chciało ćwiczyć, ani nawet ruszać się z domu.

3. Zwalnia metabolizm

Wydaje Ci się, że głodówka i pomijanie posiłków to idealny sposób na szybkie zrzucenie wagi? Jesteś w błędzie! Kiedy “zapominasz” zjeść, Twój organizm automatycznie przestawia się na tryb tzw. głodu, który ma za zadanie zaoszczędzić energię. Wówczas zwalnia metabolizm – kiedy sięgniesz więc po późniejszy posiłek, nie zostanie on spalony tak szybko i efektywnie, ponieważ Twoje ciało potraktuje go jako rezerwę. Jaki z tego wniosek? Nie tędy droga!