Infekcje intymne są dość częstym schorzeniem, z którym kobiety zgłaszają się do ginekologa.

 

Infekcje intymne pojawiają się w momencie, gdy dochodzi do zaburzenia flory bakteryjnej, co najczęściej spowodowane jest zmniejszeniem ilości pałeczek kwasu mlekowego. Problemy pojawiają się często po kuracji antybiotykowej, która likwiduje nie tylko bakterie chorobowe, ale również te mające dobroczynny wpływ na florę. Podobnie działać może antykoncepcja. Powodem infekcji intymnych bywa również brak odpowiedniej higieny intymnej, ale także i nadmierna higiena. Szczególnie niebezpieczne jest nadużywanie irygacji. Ze sporą ostrożnością należy podchodzić też do wszelkich zapachowych kosmetyków oraz mydeł, które mogą działać wysuszająco, a równocześnie zmieniają pH pochwy.

Jednym z najczęściej występujących schorzeń intymnych jest grzybica pochwy, objawiająca się pojawieniem uciążliwego pieczenia oraz swędzenia tych stref. Niekiedy, można zauważyć także opuchnięcie warg sromowych oraz występowanie uciążliwych upławów mających biały kolor. Popularną infekcją jest ponadto rzęsistkowica, przenoszona przede wszystkim drogą płciową. Rzęsistkowicą można się jednak zarazić też na basenie. Jej pojawienie się zwiastują żółte upławy. Czasami przybierają one kolor zielony. Leczenie tej infekcji polega przede wszystkim na przyjmowaniu antybiotyków. Opryszczka narządów płciowych to kolejna choroba, którą można zaliczyć do grona najczęściej występujących. W strefach intymnych pojawiają się pęcherzyki z płynem, niekiedy towarzyszy im powiększenie węzłów chłonnych.

Kiedy pojawia się infekcja dróg intymnych, to niezbędna jest wizyta u ginekologa. Leczenie jednak może nie wystarczyć, gdyż tego typu dolegliwości dość często nawracają. Dlatego warto wspomagać się ziołami, które nie tylko zmniejszają stan zapalny, ale również i pozwalają odpowiednio zadbać o higienę. Mają bowiem działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Równocześnie mogą złagodzić dolegliwości związane ze świądem czy pieczeniem.

Infekcje pochwy dzielone są przede wszystkim na grzybicze i bakteryjne. Wyróżnia się ponadto infekcje mieszane. Niezbędne jest rozpoznanie konkretnego rodzaju choroby pochwy, by móc dobrać odpowiednie leczenie. W aptekach dostępne są specjalne testy do samodzielnego zastosowania, które pozwolą na zdiagnozowanie przyczyny choroby. Oczywiście, najlepiej jest bezzwłocznie udać się do ginekologa, a lekarstwa dostępne bez recepty przyjmować jedynie w sytuacjach podbramkowych, kiedy oczekuje się na wizytę u specjalisty. Odpowiednie leczenie dobiera lekarz, najczęściej są to specjalne maści oraz globulki, które działają miejscowo.