Za najpiękniejsze plaże w Polsce uchodzą te nad otwartym morzem. Są szerokie i piaszczyste, a malowniczość potęguje fakt, że dojście do nich prowadzi przez pachnący las.

 

KOŁOBRZEG 

Kołobrzeg
fot: fotolia

Kołobrzeg to największy kurort Pomorza Zachodniego. Od wielu lat szczyci się dobrą renomą i nie bez przyczyny określany jest mianem Perły Bałtyku . Latem nieustannie tętni życiem – nie brakuje tu młodzieży, rodzin z dziećmi, amatorów nocnych imprez, jak i kuracjuszy czy wielbicieli morskich przygód. Szczególnie upodobali sobie to miejsce bywalcy sanatoriów, którzy wracają do Kołobrzegu wielokrotnie, aby podreperować zdrowie i wypocząć nad wodami Bałtyku.

JASTARNIA 

Jastarnia
fot: fotolia

Jastarnia jest położona w środkowej części Mierzei Helskiej – 13 km od Helu i 22 km od Władysławowa. Na całe miasto składają się formalnie trzy ośrodki: sama Jastarnia, Jurata oraz Kuźnica. Miasto swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowo jasnemu piaskowi tutejszych wydm. Kryjący się bowiem w nazwie osady słowiański wyraz „jaster” oznaczał coś jasnego, błyszczącego. Zwiedzając Jastarnię warto obejrzeć oryginalne wnętrze Kościoła Nawiedzenia NMP z 1931 roku, w którego wystroju wykorzystano wiele motywów morskich i rybackich. Znajduje się tu m.in. ambona w kształcie łodzi na falach! Koniecznie trzeba także zobaczyć świetnie zachowane chaty rybackie z XIX wieku. Wspomniana Kuźnica to najwęższy skrawek Polski z przepiękną plażą. Mierzeja Helska ma tutaj w najwęższym punkcie zaledwie 200 metrów szerokości. Jurata to natomiast najbardziej ekskluzywny kurort polskiego wybrzeża.

MIĘDZYZDROJE 

Międzyzdroje
fot: Shutterstock.com

Międzyzdroje są jednym z najsłynniejszych kurortów nad Morzem Bałtyckim. Ta niewielka miejscowość położona jest na wyspie Wolin i od lat przyciąga nie tylko miłośników plażowania, ale także gwiazdy polskiego kina. Od 1996 w Międzyzdrojach organizowany jest Festiwal Gwiazd, podczas którego czołowe postaci polskiej sceny filmowej zostawiają odciski swoich dłoni w specjalnych tablicach umieszczonych w trotuarze. Z tego względu ów deptak został nazwany Promenadą Gwiazd. To tutaj koncentruje się życie towarzyskie. Podczas spaceru promenadą można podziwiać zabytkowe wille i pensjonaty z przełomu XIX i XX wieku. Atrakcją kurortu jest również molo o długości 395 metrów. Warto odwiedzić także Muzeum Figur Woskowych. To jedno z większych tego typu obiektów w Polsce.

ŁEBA 

Łeba
fot: Fotolia.com

Atrakcją wyróżniającą Łebę spośród innych kurortów Morza Bałtyckiego jest znajdujący się w okolicy największy w Europie kompleks ruchomych wydm, nazywany niekiedy „polską Saharą”. Wydmy przesuwają się z szybkością nawet 10 metrów w ciągu roku, niszcząc wszystko, co stanie im na drodze. Zostały uznane za jeden z cudów Słowińskiego Parku Narodowego. Przy szczególnie wietrznej pogodzie na polskiej Saharze można wysłuchać wyjątkowego koncertu. Ocierające się o siebie ziarenka piasku sprawiają wrażenie, jak gdyby wydmy śpiewały.

Wypoczywające w w tym nadmorskim kurorcie rodziny nie mogą przegapić wizyty w Łeba Parku, czyli jedynego na Pomorzu parku dinozaurów. Można tu między innymi zobaczyć modele tych potężnych stworzeń w skali 1:1, odwiedzić zamek strachu, rozegrać rodzinny turniej na polu do minigolfa, a na koniec zobaczyć film w kinie 7D. Bo przecież pobyt nad Morzem Bałtyckim nie musi oznaczać wyłącznie wylegiwania się na plaży.

HEL 

Znalezione obrazy dla zapytania hel zdjecie
fot: maleletnisko.pl

Duża Plaża, czyli odcinek wybrzeża znajdujący się w tym kurorcie, uznawana jest przez niektórych za najbardziej malowniczą nad Morzem Bałtyckim. Ale Hel to nie tylko piękne kąpieliska. Przy głównej ulicy miasta zachowała się przedwojenna zabudowa. W domkach i chałupach rybackich mieszczą się dziś głównie sklepiki z pamiątkami i tawerny.

Znajduje się tu również kilka ciekawych muzeów. W Muzeum Rybołówstwa, usytuowanym w dawnym gotyckim kościele, można podziwiać dawne łodzie i sprzęt rybacki. Warto odwiedzić też Muzeum Kolei Helskich, do którego turystów dowozi kolejka wąskotorowa. Ekspozycja przypomina historię i rozwój kolei helskich.

W Helu działa również fokarium, którego główną rolą jest odtworzenie i ochrona fok szarych w południowym rejonie Morza Bałtyckiego. Co istotne, fokarium to nie jest ogrodem zoologicznym, nie zobaczy się tu też tresowanych zwierząt. Turyści mogą jednak zwiedzać placówkę. W sali ekspozycyjnej można dowiedzieć się więcej o fokach, a w podziemiach przez specjalne szyby obserwować ich zabawy.

SOPOT

Sopot
fot: Fotolia.com

Sopot, miasto o statusie uzdrowiska, to od lat najpopularniejsze i najmodniejsze miejsce wypoczynku w Polsce. Będąc najmniejszą częścią Trójmiasta oferuje nie tylko piękną plażę, ale także ciekawą architekturę oraz unikalne w skali kraju atrakcje. Największą z nich jest najdłuższe molo nad Bałtykiem – część spacerowa ma 511,5 metra, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej. Popularne wśród turystów są także spacery po popularnym Monciaku , huczne imprezy i oczywiście Festiwal Piosenki w Operze Leśnej, który każdego lata przyciąga tysiące wiernych fanów.

ŚWINOUJŚCIE 

Znalezione obrazy dla zapytania świnoujscie
fot: swinoujscie.pl

Świnoujście to jedyne miasto w Polsce, które jest w całości położone na kilkudziesięciu wyspach. Zamieszkane są trzy z nich: Uznam, Wolin i Karsibór. Otaczają je wody Morza Bałtyckiego, rzeki Świny i Zalewu Szczecińskiego. Ze względu na nietypową lokalizację miasta i fakt, że przebiega przez nie granica polsko-niemiecka, dojazd samochodem do centrum jest możliwy tylko od strony Niemiec. W innym przypadku konieczne jest skorzystanie z przeprawy promowej.

W Świnoujściu znajduje się najwyższa latarnia morska w Polsce. Mierzy 68 metrów wysokości. Aby dostać się na taras widokowy, trzeba pokonać 308 schodów. Warto zajrzeć również do dawnego ratusza, w którym dziś mieści się Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Charakterystycznym obiektem jest też Stawa Młyny, czyli znak nawigacyjny w kształcie wiatraka usytuowany na końcu Falochrony Zachodniego.

Plaża w Świnoujściu należy do najszerszych i najczystszych nad polskim brzegiem Morza Bałtyckiego.