To nie żart. Taki rower naprawdę istnieje. Nazywa się Alfa, wymyślił go Izraelczyk i jest pierwszym na świecie rowerem wykonanym z makulatury.

 

Rower z kartonu może wydawać się mało praktyczną formą transportu – ale jego wynalazca i konstruktor twierdzi, że opracował taki, który nie tylko nie rozpadnie się podczas mżawki, ale na dodatek utrzyma ciężar grubego rowerzysty i to nie przez minutę lecz wiele lat.

Znalezione obrazy dla zapytania rower z makulatury
fot: magazynbusinessman.com

Twórcą tego nietypowego roweru jest izraelski inżynier Izhar Gafni. Prace nad stworzeniem papierowego roweru trwały prawie 3 lata. Przez dwa pierwsze usiłował zgłębić tajemnice wytrzymałości kartonu i jego kształtowania, co doprowadziło przy okazji do opatentowania kilku rozwiązań.

fot: magazynbusinessman.com

Rower wygląda tak jakby został zbudowany z twardego lekkiego polimeru a nie tektury. Szprychy, felgi i rama jest wykonana z kartonu. Papier zabezpieczony przed wilgocią za pomocą lakieru. Zamiast łańcucha jest samochodowy pasek rozrządu łączący pedały z piastą. Co ciekawe, same pedały wykonane są ze starych plastikowych butelek, dzięki czemu rower jest ekologiczny gdyż niemal w całości wykonany z materiałów odpadowych.

Jeżeli rower trawiłby do masowej produkcji jego cena nie byłaby wyższa niż… 9-12 dolarów za sztukę a w wersji dziecięcej nawet 5 dolarów.