Petra to starożytne skalne miasto Nabatejczyków w Jordanii.

 

Petra robi wrażenie – zajmuje bowiem aż 100 km2. Główna trasa turystyczna Petry biegnie przez wąwóz Bab as-Sik. Największe zainteresowanie zwiedzających przyciąga Skarbiec, którego nazwa mylnie sugeruje magazyn kosztowności. Jest to tak naprawdę wielki grobowiec, a nazwę otrzymał za sprawą Beduinów, którzy mieli nadzieję na odnalezienie w nim wartościowych rzeczy. Skarbiec al-Chazane został wzniesiony na cześć nabatejskiego władcy w I w p.n.e. Budowla zdumiewa swoim ogromem – ma aż 40 m wysokości i 25 m szerokości.

fot: http://pozornie-zalezna.blog.pl

Petra posiadała także swój teatr, powstały z inicjatywy króla Aretasa IV. Jednorazowo mógł on pomieścić od 6 do 10 tysięcy osób. To, co możemy obserwować, jest już efektem rekonstrukcji dokonanej przez Rzymian w 106 roku. W drodze do teatru zobaczycie liczne grobowce. Ich proste wykonanie sugeruje, że są najstarszymi budowlami w całym skalnym mieście. Nie sposób także pominąć Grobów Królewskich. Chętnie odwiedzany jest Grobowiec Urnowy, w pewnym momencie swojego istnienia wykorzystywany jako bizantyjski kościół, o czym świadczą greckie napisy. Zobaczycie także zajmujący trzy poziomy Grób Pałacowy oraz Grób Koryncki i Grób Jedwabny.

Amfiteatr w Petrze, w Jordanii
Amfiteatr w Petrze, w Jordanii / Shutterstock

W Petrze uwagę zwiedzających przyciąga Wielka Świątynia, zajmująca powierzchnię aż 7000 m2, a także klasztor al-Dajr, o którego chrześcijańskich powinowactwach świadczą wyryte na tylnej ścianie krzyże. Budowlą, która dużo bardziej rozbudza wyobraźnię, jest Kasr al-Bint al-Farun, czyli Pałac Córki Faraona, najstarszy kompleks świątynny miasta.