Walka z suchymi i popękanymi stopami to codzienność wielu osób. Pomóż swoim stopom i zacznij stosować poniższe rady.

Głównym powodem suchych i popękanych stóp jest fakt, że w przeciwieństwie do innych części ciała, skóra w tym miejscu nie posiada gruczołów łojowych. W tym przypadku jedynym źródłem wilgoci są gruczoły potowe. Często bywa jednak tak, że nie są one w stanie zapewnić stopie odpowiedniego nawilżenia.

Najczęstszą przyczyną suchych stóp jest m.in. obniżona temperatura, niska wilgotność, ekspozycja na słońce, gorące prysznice czy starzenie się. Suche stopy mogą być przyczyną wielu niedogodności, jak np. świąd czy pieczenie, dlatego nie ignoruj tego problemu i zapoznaj się z domowymi sposobami jak je pokonać.

1 Sok z cytryny Kwas w cytryny pomaga rozpuścić martwy naskórek. Zaleca się moczenie stóp w soku z cytryny przez 10 minut. Następnie za pomocą gąbki należy wyszorować stopy i usunąć martwy naskórek.

2 Oliwa z oliwek Właściwości nawilżające oliwy z oliwek mogą okazać się skutecznym ratunkiem dla suchych i popękanych stóp. Wystarczy dodać kilka kropel olejku lawendowego lub soku z cytryny, aby wzmocnić działanie lecznicze oliwy. Połącz wybrane składniki w słoiku, następnie potrząsaj nim, aż uzyskasz mleczny roztwór. W ten oto sposób stworzyłeś krem domowej roboty, który teraz możesz nałożyć na swoje stopy.

3 Wazelina Masowanie wazeliną całych stóp, w tym również przestrzeni pomiędzy palcami. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, stosuj tę metodę na noc. Pamiętaj, aby po nałożeniu wazeliny ubrać bawełniane skarpety. Dzięki temu wazelina będzie mogła się lepiej wchłonąć. Rano umyj stopy. 

4 Cukier domowej roboty peelingu, który w równych proporcjach tworzy oliwa z oliwek oraz brązowy cukier. Podczas masażu z użyciem cukrowego peelingu, pamiętaj, aby skupić się na nierównościach na Twoich stopach. Po 10-15 minutach spłucz peeling zimną wodą.

5 Miód Moczenie stóp w ciepłej wodzie zmieszanej z miodem, po 10-15 minutach, powinno sprawić, że Twoje stopy będą miękkie.

6 Kurkuma 
Przyprawa ta sprawdzi się przede wszystkim u osób, których stopy w wyniku infekcji stały się bardzo suche. Wymieszaj 3 łyżki kurkumy w proszku, dodając do nich kilka kropel oleju kokosowego. Nałóż powstały roztwór na popękane stopy i pozostaw go na 20-30 minut. Po wszystkim umyj stopy używając ciepłej wody i łagodnego mydła.

7 Mleko Mleko zawiera kwas mlekowy, który pomoże w pozbyciu się martwego naskórka i jednocześnie pobudza wzrost nowych, zdrowych komórek. Mleczną kąpiel dla Twoich stóp przygotuj na bazie szklanki mleka i 5-7 filiżanek ciepłej wody.

8 Olej sezamowy Olej ten zawiera witaminę E i trzy różne rodzaje kwasów. Posiada również właściwości antybakteryjne. Moczenie stóp w ciepłej wodzie przez 10 minut, by następnie natrzeć stopy olejem sezamowym. Najlepiej stosować go wieczorem, tuż przed snem.